MOJE LOGO – „CZTERY KIERUNKI”

Cztery kierunki to inaczej „KOŁO ŻYCIA”. Wschód, zachód, północ, południe są użytecznymi kierunkami w naszym podróżowaniu przy pomocy oczywistych w obecnym świecie technologii. Przy pomocy nawigacji samochodowej, bądź w telefonie nie musimy się już zastanawiać w jakim kierunku zmierzać. Nasi przodkowie korzystali z nawigacji wewnętrznej (poprzez kontakt ze sobą) i nawigacji zewnętrznej (będąc w kontakcie z naturą). Kilka lat temu mój kontakt wewnętrzny ze sobą rozpoczął się od spotkania z „szamańskim kołem życia”. Do wędrówki po nim zaprosiła mnie Małgorzata Sieczkowska uczennica Daana van Kampenhouta. Wyjaśnieniem znaczenia kierunków i przypisanych im kolorów posłużę się z jego książki.

yel

Kolor żółty oznacza kierunek wschodu. Symbolizuje on wschodzące słońce, jasność, świeżość, energię oraz poczucie optymizmu. Wschód i kolor żółty są dobre, żeby coś rozpocząć, móc wystartować, widzieć oraz myśleć z jasnością. W tym miejscu jest dobrze planować. W naturze wschód i kolor żółty odpowiada wiośnie.

red

Kolor czerwony oznacza kierunek południa. Czerwień to kolor krwi, ziemi, namiętności, energii, ognia i żaru. Ten kolor i kierunek jest szczególnie związany z ciałem. Południe i kolor czerwony sprzyjają działaniu, łączeniu i ugruntowaniu. W tym miejscu możemy mieć szczególny kontakt ze swoją energią i aktywnością. W naturze południe i kolor czerwony odpowiada latu.

black

Kolor czarny oznacza kierunek zachodu. To taka czerń, którą kiedy zamkniemy oczy możemy zobaczyć. To czerń, która jest żywa i ma w sobie wiele życia. Będąc na zachodzie i zwracając się ku czerni możemy skoncentrować nasze działanie na kończenie pewnych aktywności, rozłączanie wcześniej połączonych części i integrowanie. W tym miejscu możemy „domykać” to co wymaga dokończenia. W naturze zachód i kolor czarny odpowiada jesieni.

white

Kolor biały oznacza kierunek północy. To kolor czystości, w którym możemy odnaleźć ciszę. To również kolor neutralności i śniegu. Kierunek północy i biel pozwalają na odpoczynek i dają przestrzeń do korzystania z mądrości i zachęcają do kontaktu z duszą. W naturze północ i kolor biały odpowiada zimie.

green

Kolor zielony w środku koła jest kolorem ziemi. Dan van Kampenhout pięknie pisze, że „ziemia uwielbia się ubierać w tym kolorze”. W miejscach często zaskakujących wyrastają zielone rośliny.

blue

Kolor granatowy jest kolorem nieba i przestrzeni. Stanowi on otoczenie czterech kierunków.

*Poprzez zieleń i błękit cztery kierunki mogą łączyć to co fizyczne z duchowym, to co wewnętrzne i zewnętrzne i wreszcie to co wiemy z tym co nie wiemy.